Python Nedir?

Teknik açıdan Python, öncelikle web ve uygulama geliştirme için entegre dinamik anlam bilimine sahip nesne yönelimli, üst düzey bir programlama dilidir. Hızlı Uygulama Geliştirme alanında son derece çekici çünkü dinamik yazma ve dinamik ciltleme seçenekleri sunuyor.

 

Python nispeten basittir, bu nedenle öğrenilmesi kolaydır, okunabilirliğe odaklanan benzersiz bir sözdizimi gerektirir. Geliştiriciler Python kodunu diğer dillerden çok daha kolay okuyabilir ve çevirebilir. Bu da, programın bakım ve geliştirme maliyetini düşürür çünkü ekiplerin önemli dil ve deneyim engelleri olmadan işbirliği içinde çalışmasına izin verir.

 

Ek olarak, Python, modüllerin ve paketlerin kullanımını destekler; bu, programların modüler bir tarzda tasarlanabileceği ve kodun çeşitli projeler arasında yeniden kullanılabileceği anlamına gelir. İhtiyacınız olan bir modül veya paketi geliştirdikten sonra, diğer projelerde kullanılmak üzere ölçeklendirilebilir ve bu modülleri almak veya vermek kolaydır.

 

Python'un en umut verici yararlarından biri hem standart kütüphanenin hem de tercümanın hem ikili hem de kaynak biçimde ücretsiz olarak sunulmasıdır. Python ve gerekli tüm araçlar tüm büyük platformlarda mevcut olduğundan, hiçbir istisna yoktur. Bu nedenle, yüksek geliştirme maliyetlerini ödemekten endişe etmek istemeyen geliştiriciler için cazip bir seçenek.

 

Python'un bu açıklaması başınız üzerinde ise, endişelenmeyin. Yakında anlayacaksın. Bu bölümden almanız gereken şey Python'un mobil de dahil olmak üzere web üzerinde ve uygulama biçiminde yazılım geliştirmek için kullanılan bir programlama dili olmasıdır. Öğrenmesi nispeten kolaydır ve gerekli araçlar ücretsiz olarak kullanılabilir.

 

Python Nasıl Kullanılır?

 

Python genel amaçlı bir programlama dilidir ve bu, neredeyse her şey için kullanılabileceğini söylemenin başka bir yoludur. En önemlisi, yorumlanmış bir dildir; bu, yazılı kodun çalışma zamanında aslında bilgisayar tarafından okunabilen bir biçime çevrilmediği anlamına gelir. Oysa çoğu programlama dili, program çalıştırılmadan önce bu dönüşümü yapar. Bu dile, aynı zamanda "betik dili" de denir, çünkü başlangıçta önemsiz projeler için kullanılması amaçlanmıştır.

 

“Script dili” kavramı, kurulduğundan bu yana önemli ölçüde değişti, çünkü Python artık sadece banal yerine büyük, ticari stil uygulamaları yazmak için kullanılıyor. Python'a olan bu güven, internet popülerliği kazandıkça daha da artmıştır. Web uygulamalarının ve platformların büyük bir kısmı Google’ın arama motoru, YouTube’u ve New York Borsası’nın (NYSE) web odaklı işlem sistemini içeren Python’a güveniyor. Bir borsa sistemine güç verirken dilin oldukça ciddi olması gerektiğini biliyorsunuz.

 

 

Aslında NASA, ekipmanlarını ve uzay makinelerini programlarken Python kullanıyor. Oldukça temiz, değil mi?

 

Python ayrıca metin işlemek, sayıları veya görüntüleri görüntülemek, bilimsel denklemleri çözmek ve veri kaydetmek için de kullanılabilir. Kısacası, cihazlarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz ya da karşılaşabileceğiniz birçok öğeyi işlemek için perde arkasında kullanılır.